Macramé je ekvivalentem staršího slova drhání. Jedná se o techniku spojování přízí, šňůrek a jiných dalších nití do různých dekorací a doplňků. Původně tato technika pochází z arabských zemí, kde se rozšířila i dále. Z uzlů se vázaly rybářské sítě, koberce, ubrusy, závěsy a další.
Dnes je technika velice oblíbená k výrobě velkých nástěnných dekorací. Dále se dají vyrobit závěsné křesla, květináče, slavobrány, závěsné poličky, lucerničky. Z menších dekorací potom různé varianty soviček, andělů, lístků, klíčenek... z techniky mini macramé si můžeme vyrobit dokonce i náušnice atd. Možností je pro kreativní nadšence nespočet.
Na první pohled se někomu může zdát technika macramé složitá. Nicméně se stačí naučit pár základních uzlů a pak už jen zkoušet a trénovat. Fantazii se meze nekladou.
Ze začátku je lepší začít jednoduššími věcmi a až potom přecházet na větší složitější projekty.
Zde jsou odpovědi na základní otázky ohledně začátků s macramé.
1) Šnůry a příze. Jak vybrat tu správnou?
Na trhu nalezneme příze různých výrobců, které jsou odlišné kvality, tloušťky a jemnosti. Každému při tvoření vyhovuje určitá značka a kvalita se taky odvíjí od ceny přízí. Nejprve je však třeba si uvědomit, co budeme vyrábět. Na základě toho poté vybíráme vhodný materiál. V čem se jednotlivé příze liší?
- složení materiálu: na trhu najdeme nejčastěji bavlněné a polyesterové příze. Nejlepší k tvorbě macramé do interiéru je použití 100% bavlněné příze. Je příjemnější na dotek, jemnější a hlavně přírodní. Můžeme se také setkat s bavlněnou přízí, která má polyesterová jádro. Ty jsou potom méně pevné a levnější.
- návin: klasická délka návinu jednotlivých přízí je zpravidla 100 m. Setkáváme se však i s návinem např. 50 m. Většinou se jedná o silnější příze. Na to je třeba dát si pozor, abychom při sobě měli dostatek materiálu. Někdy se může stát, že budeme muset dokoupit materiál a narazíme již na jinou šarži, která může mít odlišný odstín než předešlá.
- cena: ta úzce souvisí s celkovým návinem a složením materiálu.
- síla vláken: na každý projekt může být vhodná odlišná příze různé síly. Příze můžeme nejčastěji pořídit ve velikosti 1,5 mm, 3 mm, 5mm nebo dokonce 9 mm.
- typy šňůr: volíme mezi rozčesávací a nerozčesávací šňůrou. Pokud budeme chtít vyrábět nástěnné macramé nebo sovičku, můžeme použít nerozčesávací šňůru jako je Bobbiny junior 3 mm. Pokud budeme tvořit lístečky, potřebujeme rozčesávací přízi - např. Bobbiny regular 3 mm.
2) S čím začít a kde najít inspiraci, když chci macramé vyzkoušet?
Ideální je začít s jednoduchými výrobky. Do začátku můžete vyzkoušet základní uzly na menším nástěnným macramé. Mezi menší projekty můžeme zařadit i výrobu lístečků, andělů, klíčenek nebo drobných vánočních nebo velikonočních dekorací. Základní uzly a rady nalezneme jak v tištěné podobě knih prodávaných v knihkupectví, tak jsou v dnešní době oblíbené i online návody. Velkou výhodou návodů je podrobný popis jednotlivých kroků a přesný rozpis použitého materiálu. Pokud nechcete vybírat základní šňůry a komponenty, připravili jsme pro vás macramé startovací balíček, kde naleznete rozčesávací i nerozčesávací šňůry, dřevěná kolečka a korálky a spoustu dalšího pro vaše začátky s macramé!
3) Na co šňůry připevnit, když vyrábím?
Upevnění šňůr závisí na povaze a velikosti projektu. V případě nástěnného macramé je vhodné dřevěnou tyč pověsit na háčky na dveře, zavěsit na opěradlo židle, madlo trouby nebo ji připevnit ke stojanu na oblečení.
4) Jak rozčesat šňůry?
K rozčesávání šňůr můžete použít obyčejný hřebínek nebo ideálně dřevěný jemný hřeben přímo na macramé. Je důležité, aby zuby hřebenu byly tenké a pevné. Při rozčesávání postupujte pomalu od konců šňůry. Přízi rozčesávejte na podložce, kterou nemůžete hřebenem poškrábat. Pozor, při rozčesávání vzniká trochu nepořádek a prach z vyčesaných bavlněných vláken. Na našem eshopu najdete bambusový macramé hřeben.
5) Jak zafixovat rozčesané šňůry?
Pokud potřebujete, aby rozčesané šňůry neměnily tvar, je vhodné tyto šňůry zafixovat klasickým lakem na vlasy nebo škrobem ve spreji - k dostání např. v drogerii DM. Při výběru laku na vlasy dejte pozor, aby po aplikaci lak na omak nelepil.
6) Jak stříhat perfektně rovné okraje třásní?
První možnost je macramé zavěsit na stěnu a spodní okraje zalepit lepící páskou v požadovaném tvaru, pak jen dle tvaru izolepy stříháte. Druhou možnosti je si macramé položit na tvrdou podložku a použít řezací kolečko.
7) Dá se výrobek vyprat?
Macramé produkty je možné prát na nižší stupně. Doporučujeme ale raději praní v ruce. Samozřejmě, že nelze prát takové dekorace, které jsou připevněné k dřevěnému nebo kovovému základu.
8) Jak zpracovat dřevo, na kterém dělám závěsné macramé?
Pokud tvoříte macramé s použitím dřevěné tyče, kterou jste zakoupili v obchodě, nemusíte ji před použitím upravovat. Klacek, který si přinesete z lesa zbavte kůry, naložte ho do horké lázně a vydrhněte. Klacek ponechejte důkladně vyschnout - nejlépe na horkém letním slunci. Takto ošetřený klacek můžete dále např. lakovat.