JAK NA PUNCH NEEDLE

Vyšívání dutou jehlou je kreativní vyšívací technika, kterou milují jak začátečníci, tak zkušení tvůrci.

Ani netušíte jak snadné je s ní začít! Jakmile se naučíte základní techniku vpichu jehly, můžete vytvářet nejrůznější projekty, včetně závěsů na zeď, polštářů a koberečků. 

Připravili jsme pro vás následující vyšívací mini kurz. 

 

 

CO JE TO DUTÁ JEHLA?


Dutá jehla je dlouhá dutá jehla se zkosenou špičkou a velkým očkem. Příze se provlékne dutou rukojetí jehly a prostrčí se očkem. Špička jehly se propíchne skrz tkanou podkladovou látku a vytvoří smyčky příze. Série smyček tvoří na rubové straně podkladové tkaniny vzor.

Existuje mnoho typů dutých jehel. Vyrábějí se v různých délkách a tloušťkách. Některé mají nastavitelnou hloubkovou míru pro kontrolu délky smyček příze.

Na e-shopu najdete dva typy duté jehly- jednu pro silnější přízi- tuto, nebo pro jemnější přízi- tuto

 

JAK POUŽÍT DUTOU JEHLU?


Chcete-li začít projekt s dutou jehlou, začněte tím, že natáhnete kousek tkané podkladové látky na rám s úchytnou lištou nebo na vyšívací rámeček bez skluzu. Dále přeneste svůj vzor na podkladovou látku.

Poté navlékněte do děrovací jehly přízi. Pracujte z rubové (zadní) strany a s pomocí děrovací jehly vytvořte v látce řadu stehů. Každý steh vytvoří smyčku z příze, která je udržována napětím v podkladové látce.

Po dokončení vzoru vyjměte látku z rámu. Zastřihněte zbývající konce příze a narovnejte zbloudilé smyčky. Zadní stranu nebo okraje dokončete podle potřeby.

 

JAK FUNGUJE DUTÁ JEHLA?

Dutá jehla vytváří řadu souvislých smyček příze. Pokaždé, když ji zasunete do otvorů v podkladové látce, zatlačí na délku příze. Když nástroj přiblížíte zpět k povrchu látky, délka příze se složí a vytvoří smyčku. Tkaná podkladová tkanina drží smyčky na místě, zatímco vy vytváříte další steh. Jak vyplňujete vzor, napětí všech smyček u sebe udržuje vše bezpečně na místě.

Projekty dutou jehlou se tradičně pletou z rubové strany látky.  Z tohoto důvodu jsou vzory dírkované jehly tištěny z rubové strany.  Zadní strana hotového projektu dírkované jehly vypadá spíše jako výšivka, zatímco přední strana má smyčky, které vypadají jako koberec.

Ačkoli je strana se smyčkami přední, někteří umělci raději zobrazují zadní stranu svého díla jako lícovou stranu. Toto je na vkusu každého.

 

NÁSTROJE A POTŘEBY K VYŠÍVÁNÍ DUTOU JEHLOU 

1) Dutá jehla

Duté jehly se dodávají v různých velikostech, aby se přizpůsobily různým tloušťkám a typům vláken. Na e-shopu najdete dva typy duté jehly- jednu pro silnější přízi- tuto, nebo pro jemnější přízi- tuto

Pokud nevíte, kterou použít, určitě nám napište zprávu, rádi poradíme.

2) Základní tkanina

Pro základní tkaninu si můžete vybrat z různých tkanin: mnišské plátno, bavlněné plátno, lněné plátno apod.

Pro většinu projektů doporučujeme mnišskou tkaninu (Monk's cloth). Mnišská tkanina je hladká a poddajná, ale zároveň dostatečně pevná, aby udržela přízi. Je to dobrá volba podkladové látky pro polštáře, tašky, plyšové hračky a další předměty, které potřebují trochu pružnosti.  


3) Vyšívací rámeček nebo rám

Rámeček pevně drží podkladovou látku, zatímco vy děrujete vzor. Můžete použít plastový rámeček s protiskluzem, vyšívací rámeček nebo svůj vlastnoručně vyrobený.  


4) Přízi

Můžete použít klasickou přízi na pletení, nebo i macramé šňůry ve velikosti 1,5 - 3 mm (do našich prodávaných jehel). Pokud plánujete tvořit koberec, který bude více zatěžován, doporučujeme použít odolnější příze na koberce.

 

PŘENESENÍ VZORU


Pokud chcete použít předem připravený vzor, musíte jej přenést na mnišskou látku. 

Jednoduché obkreslení: Vzory můžete přenést přímo na látku pomocí zdroje světla, například světelného boxu nebo okna. Vytištěný papírový vzor položte za mnišskou látku a oba podržte u jasného okna nebo světelného boxu. Přes mnišskou látku by měly být vidět linie vytištěného vzoru. Poté obkreslete čáry na mnišskou látku permanentním fixem.

Nažehlovací přenos: vzor můžete přenést zažehlovací tužkou.

 

ZÁKLADNÍ TECHNIKA

  • Začněte tím, že mnišskou látku pevně natáhnete do obruče nebo rámu. Měla by být napnutá jako buben.
  • Držte dutou jehlu jako tužku, přičemž otevřená štěrbina směřuje ve směru, kterým pracujete. Zatlačte ostrý hrot přímo dolů skrz otvor v látce mnišského plátna.  Vytáhněte krátký ocásek příze na přední stranu díla. (Tento ocásek příze později zastřihnete.)

  • Zasuňte jehlu až dolů, dokud se rukojeť nedotkne mnišské látky. Poté jehlu vraťte zpět nahoru, dokud se špička nástroje nevyrovná s horním povrchem látky.

Gratulujeme, vytvořili jste první steh! 

  • Chcete-li vytvořit další steh, posuňte špičku nástroje o krátkou vzdálenost podél povrchu látky (vynechejte 2-3 dírky). Nezvedejte nástroj příliš vysoko od mnišské látky. Místo toho se snažte špičkou jehly škrábat po povrchu látky.

  • Začněte projekt obrysy kratším stehem. A poté tvary vyplňte o něco delším stehem.

  • Chcete-li změnit směr nebo otočit roh, otočte jehlu v dolní poloze. Můžete také zkusit místo toho otáčet vyšívacím rámečkem, pokud je to pro vás pohodlnější.

  • Jak budete postupovat, uvidíte na zadní straně práce řadu plochých ok a na přední straně řadu smyček příze.  Pokračujte ve vyplňování vzoru podle vzoru.  

  • Chcete-li změnit barvu příze, ustřihněte přízi a navlékněte znovu jehlu jinou barvou příze.  Vložte nástroj jako předtím a přetáhněte ocásek příze na stranu smyčky. Nezapomeňte, že nemusíte vázat žádné uzly.  Napětí látky udrží vaše oka na místě.

  • Pokud uděláte chybu, jemně zatáhněte za přízi a práci vypárejte. Nehtem nebo jinou tupou hranou poškrábejte látku a "vymažte" díry. Poté znovu navlékněte nástroj na jehlu a úsek znovu proděravte.

  • Dokončení práce- až budete s děrováním vzoru hotovi, odstřihněte přízi a ocásek přetáhněte na přední stranu díla. Otočte rám tak, aby smyčková strana směřovala k vám. Zbylé ocásky příze zastřihněte na výšku smyček.

  • V tomto okamžiku si možná všimnete, že obrysy vašeho vzoru nejsou tak zřetelné, jak byste si přáli. Někdy se může stát, že se při děrování smyčky příze posunou mimo obrys vzoru. To je velmi častý jev, který lze snadno napravit.

  • Vyčistěte linie svého vzoru tak, že "vypíchnete" nebo zatlačíte smyčky příze zpět na správné místo. K zatlačení smyček příze, které se posunuly mimo své místo, použijte paličku nebo dokonce samotný nástroj prázdné jehly.

 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉMY S DUTOU JEHLOU


Při nácviku techniky punch needle můžete narazit na několik problémů. Zde je několik často kladených otázek.

 

1) Jak zabránit tomu, aby se děrovací jehla rozpletla?

Pokud se vám rozplétají smyčky, je možné, že mezi jednotlivými stehy vytahujete špičku jehly příliš daleko od povrchu látky.

Za druhé, možná máte příliš napnutou samotnou přízi. Ujistěte se, že máte dostatek vůle.

Zatřetí se ujistěte, že držíte nástroj pro vpichování jehly otvorem v drážce ve směru, kterým vytváříte stehy.

 

2) Jak opravit nerovnoměrné smyčky?

Pokud stehy na přední straně látky vypadají nerovnoměrně, ujistěte se, že jste u každého stehu prorazili jehlu až k rukojeti.