JAK VYBRAT SPRÁVNOU MACRAMÉ PŘÍZI

Macramé příze je nejzákladnější věcí při výrobě dekorací a dalších věcí. V dnešní době je výroba macramé velice oblíbenou záležitostí a díky tomu můžeme na trhu najít nejrůznější výrobce přízí. Příze se liší mnoha aspekty a ty si v tomto článku pokusíme popsat. 

Macramé příze se liší ve:

  1. SLOŽENÍ MATERIÁLU Nejlepší k tvorbě macramé do interiéru je použití 100% bavlněné šňůry. Velice dobře se s nimi pracuje, protože jsem na omak velice jemné a příjemné. Těšit nás může i to, že vyrábíme s přírodním materiálem. Příze mohou být i polyesterové. Ty jsou většinou levnější než bavlněné. Dále můžeme narazit na mix těchto dvou materiálů. Ve většině případů se jedná o bavlněné šňůry s polyesterovým jádrem. Časem si každý najde tu svou. 
  1. NÁVIN ŠPULKY U tohoto aspektu se musíme pozastavit při porovnávání cen. Nejčastější návin příze bývá 100 m. Někdy však můžeme narazit i na menší délky a na to je třeba dát pozor při pořizování materiálu k projektu.

  2. BARVĚ PŘÍZE Díky oblíbenosti macramé si dnes můžeme vybírat z široké škály barevných odstínů. Výhodná je i kombinace několika druhů barev. Fantazii se meze nekladou.

  3. VELIKOST PŘÍZE V závislosti na typu příze můžeme pořídit mikropříze od velikosti 1,5 mm až po 3 mm, 5 mm či jumbo šňůry s průměrem 9 mm. 

  4. TYPU PŘÍZE Příze můžeme pořídit rozčesávací a nerozčesávací. Rozhodujícím faktorem pro výběr správné šňůry je daný projekt. Už podle názvu vypovídá, že se rozčesávací šňůry dají rozčesávat. To můžeme využít k výrobě různých střapců, lístečků, křídel či andělíčků, kde se nám hodí roztřepané konce příze. Rozčesávací šňůry obsahují různě stočená vlákna. Jednoduše nebo trojitě stočená vlákna obsahují např. Bobbiny. Za to nerozčesávací šňůry jednoduše nerozčeseme. Jsou velice oblíbené a využívané a můžeme si je prohlédnout ZDE. 

Nyní se pojďme podívat podrobněji na jednotlivé typu šňůr:

  • NEROZČESÁVACÍ ŠŇŮRY

    Jsou to klasicky splétané šňůry. Nedají se jednoduše rozčesat. Jsou velice často používáné, oblíbené, levnější než rozčesávací šňůry. Hodí se k výrobě klasických macramé nástěnných dekorací, soviček, lapačů snů, ozdobných kruhů, klíčenek atd. Jejich nevýhodou může být to, že jsou pružné a nemusí se hodit např. pro výrobu závěsných květináčů, kde se plánuje větší zatížení. Pružnost také může způsobit odlišně dotažené uzly. Na to je třeba dát pozor. Také při odměřování délky šňůr hraje pružnost velkou roli. Jak již bylo zmíněno, můžeme pořídit bavlněné nebo polyesterové šnůry. Šňůry pořídíme ve velikostech 3 mm, 5 mm či 9 mm. Jsou vhodné i k háčkování košíků.

  • ROZČESÁVACÍ ŠŇŮRY

    Šňůry jsou stáčené a dají se snadno rozčesat. Máme dva druhy:
    1. Jednoduše stáčená šňůra Obsahuje několik bavlněných vláken jednoduše stočených k sobě. Je to velice pevná šňůra, která nepruží. Hodí se na výrobu  klasických macramé dekorací, lístečků, křídel, andílků, třásní, duhy, závěsů na květiny nebo k výrobě zrcadel či mandal.
    2. Trojitě stočená šňůra Je sestavena z několika bavlněných vláken, které jsou rozděleny do 3 celků a ty jsou poté stočené do sebe. Jedná se o 3PLY šňůry. Tyto šňůry jsou také velice pevné, stálé a drží si tvar. U rozčesávání budou jednotlivá vlákna vypadat jako malé vlnky, jelikož byla šňůra původně zkroucená. Kroucená šňůra bude skvěle vypadat na závěsných macramé, mandalách/zrcadlech, závěsech na květiny, kabelkách, taškách, košících apod.